Srpen 2011

Advík 2011 - tentokrát nově s rozeřvaným C

11. srpna 2011 v 1:45 | urzu 7
Letos byl první ročník Advíku pořádaného pod novým vedením.
První den ve čtvrtek se stavěly stany a finišovalo se než přijdou první návštěvníci. Tak jsem se šel mrknout na tu frontu venku, která čekala až bude vpuštěna. A tu se za mnou ozval hlas, "Tady Urzu vám poví vtip, aby vám to rychleji uteklo." Tak jsem si narychlo vymyslel vtip, tedy alespoň podle těch, kteří se mu v tu chvíli zasmáli a byl několikrát opakován a poslán dál tichou poštou, která ale selhala, páč hnedka po Advíku jsem naň byl na FB tázán, jak vlastně zněl. "Jsme jak České dráhy - máme maximálně 2 hodiny zpoždění a vstupné nevracíme." Pak vznikly ještě povzbuzující repliky jako "Pokračujte dále do vozu, ehm, do další fronty," "První meta dosažena, vzhůru na druhou metu," "Už jste jen kousek od cíle" a výhrůžka zvláště pro první řady "Pěkně koridorem! Kdo půjde po schodech bude vrácen na konec řady" kupodivu fungovala. Všichni šli pěkně spořádaně. Hlídali jsme to s Hatchiko celé ty 4 hodiny, co se ta fronta pomalu sunula dovnitř a skoro nikdo nevycházel ven. A tak jsem ve čtvrtek stihl už jen pobyt na Infostánku s Chiaki, pak přednášku Blizzy a Mešitky a byl konec dne. Letos byl Advík jen od 9 do 22.
Pátek byl ve znamení matsuri a i počasí nám přálo. Celý den bylo nádherně. Z Miyabi jsme měli zapůjčenou díži na mlácení mocchi knedlíčků, konaly se Advík svatby a pod dohledem Yuki s mou malou pomocí a troškou focení se návštěvníci učili vázat japonské sešity. A že jim to šlo! Taky si jeden udělám až bude čas. Zhlédli jsme další přednášku Blizzy a Mešitky a hnedka potom ještě přednášku Amater. A pak zas až do večera na Infostánku. Večer jsme si zopakovali taneční kroky chachy v Yziho taneční škole a pak jsem si šel vyzkoušet, jak se dělají sci-fi origami by Nela G. Ta část návštěvníků, kteří byli začátečníci jako já, dělala jeřáby a zajíce a pokročilejší tvořili X wingy, ty druhé lodě ze Star Wars. A pátek byl u konce.
Sobota se nesla v duchu stěhování stanů. Počasí, které tak přálo na matsuri, se zkazilo a už jen lilo jak z konve. Proto se stany z náměstí, kde byly teď už počasím zrušené deskovky a karetní hry, stěhovaly před KC Zahradu, aby bylo kde sedět k jídlu i k pokecu. Stěhovat stan o rozměrech 9x18 metrů je hodně velká sranda, zvlášť když leje jak z konve a máte ty stany čtyři. Všechno se naštěstí povedlo - show jela dál. Odpoledne jsem strávil prací na Infostánku a přednáškou Akiko. Večer byl zakončen Galavečerem Advíku.
Neděle se nesla v pracovním rytmu Infostánku a workshopu u Yuki, kde měl pan Kawasumi z restaurace Miyabi přednášku spojenou s výrobou sushi, která pak pokračovala výrobou kanzashi. Já jsem si ještě skočil na workshop k Nele G. o výrobě amuletů. Samozřejmě jsem si nemohl nechat utéct přednášku Momoko o japonských démonech, která byla jako předloni výborná, ale narvaná k prasknutí. Sledoval jsem ji z druhé řady na chodbě. Tady se opět objevila největší slabina letošního Advíku - malá budova a ještě menší sály na přednášky, ve kterých bylo tak dvakrát víc lidí než se tam vejde obvykle. KC Zahrada je výborná pro pořádání Akiconu, který měl minulý rok zhruba 300 návštěvníků, ale na pořádání Advíku, kam přišlo skoro 2500 lidí, je hodně malá. Kdyby jeden člověk chtěl stihnout vidět vše, co bylo na Advíku, tak by potřeboval celý měsíc. Byl tak nacpaný přednáškami a workshopy a navíc ještě promítáním hraných filmů a seriálů a hrami, nejen deskovými, karetními, konzolovými či pc, ale i Laser Game. Osvěžit se člověk mohl v čajovně anebo před vchodem, kde měli výborné jídlo a pití.
Podle mě byl Advík celkem povedený. Jen byla těžce podceněna velikost budovy a tím i místností na přednášky, což je taky asi nejčastější výtka na Advík, kterou jsem slyšel. Málo místa, hodně málo. Advík 2011 skončil podle mě celkem dobře a úspěšně, tak at žije Advík 2012 ve větší budově.