Květen 2011

Jak sem se stal kačerem

4. května 2011 v 12:58 | urzu 7 a Dorry (editor)
Potom co jsem si pořídil telefon s GPS, jsem ji začal používat i pro celosvětovou hru na hledání kešek alias GeoCaches v celosvětové hře na jejich ukrývání a hledání Geocaching. Jak nám říká Wikipedie Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy jen její zeměpisné souřadnice (v systému WGS 84). Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu, ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Své první kešky jsem našel v Jihlavě na výletě, kde jsem se přidal k Ptačímu hnízdu tedy dalším hledačům. Pak jsem si založil vlastní účet a začal hledat sám. Je to někdy docela adrenalinová zábava kvůli obtížnosti přístupového terénu a taky to chce ostré oko, dobrý rozhled a taky dobrý signál GPS s vysokou přesností, aby jste nehledali předmět velikosti krabičky od tictaců na ploše jednoho kilometru. Pro příklad: jste na místě a navigace hlásí 1 metr ke keši s přesností 5 metrů, což je skvělé, ale taky to v tu chvilku může přeskočit na 1 km s přesností 3.5 km a to už je nějaká vzdálenost.
Je to zábava třeba i na cestu do či z práce a nebo na odskok z výletu či dokonce i drive-in obtížnost tzn. zastavím rovnou u kešky, hmátnu, lognu (zápis do log booku a později i na net) a jedu dál. Později se to zapíše i na stránky geocashingu jako nápověda pro další hledače. Někdy se to hodí, když člověk kešku prostě nemůže najít podivat se co píší ostatní, případně na ověření, že tam ještě je, pokud je člověk sťižen geoslepotou a ten další ji najde.
Člověk se tak podívá na hodně zajímavá místa, kam by jinak nezašel a nevěděl o nich. Jako třeba že v průmyslových Malešicích je spoustu nádherných skrytých lesů, luk a rybníků. A nebo třeba sobotní výlet na sopku, kterou sem navštívil až teď, i když už sem jezdíme 33 let. Přestože jsem tentokrát nic nenašel, byl to nádherný výlet - Fotky zde
Začíná se stávat pravidlem, že kešky, u kterých předchozí kačeři píší "pohodová keška", "našel jsem ji hned" anebo "je hned na očích" jsou pro mě nejtěžší. Nejspíš jsem v těch místech stižen geoslepotou, protože se mi je ještě nepodařilo najít, ale třeba se to zlepší.
Plánuju si v dohledné době pořídit dřevěný geocoin.
A co vy ostatní? Lovíte kešky, máte je, nebo si je budete pořizovat? Když tak dejte vědět, kde jste byli spokojeni.Tak zas někdy anebo možná někde venku u kešky.