Švédská midsummer party

1. července 2010 v 20:03 | urzu 7 |  Perličky aneb moje kecy
Tak jsem byl pozván na švédskou midsummer party na oslavu nejdelšího dne v roce a měl jsem opět možnost procvičit si své základy angličtiny. Byla tam opravdu mezinárodní společnost - vedle švédských hostitelů, Čechů a Slováků i Newyorčané.
Víte, jak v anglicky hovořící společnosti poznáte Čechy? Třeba když překládáte mámě a oni se přidají. Jinak se mluvilo většinou jen anglicky.
Bylo tam spousta zábavy, tančení i tradičního jídla a pití. Viz překlad od Warrion.
Samé švédské speciality pro tento svátek většinou z Ikey, ale i výtečný sýr přímo ze Švédska. Jahody se šlehačkou byly nejlepší hnedka po sýru.
Také se tančilo a zpívalo, tedy spíš přizvukovalo do švédštiny. Dokonce maji i picí song (Drinking song - Snapsvisa SKÅL! (Na zdraví!)). No, prostě zábava na celé odpoledne a kus noci.

Midsummer party (Midsommarafton a Midsommardagen)

Je to jeden z nejvýznamnějších svátků ve Švédsku a pravděpodobně nejvíc "pouze švédský", pokud jde o způsob jeho slavení. Hlavní oslavy se konají v pátek a tradice zahrnuje stavbu a tanec kolem obří májky. Ještě než se májka zvedne, je celá pokryta květinami a zelení. Stavba a tanec kolem májky (majstang nebo midsommarstang) je velmi populární nejen mezi rodinami. Tanečníci poslouchají tradiční/lidovou hudbu a někteří dokonce nosí tradiční kroje. Mnoho jich také má věnec z polního kvítí (resp. prostě divoce rostoucích kytek XD). Na jídelníčku jsou první brambory, marinovaný sleď, pažitka, kysaná smetana, pivo, křupky a první jahody. Důležitým prvkem jsou také pijácké písně; mnoho lidí hodně pije.

Warrion moc děkuji za překlad.

Scandinavian drinking song - Snapsvisa
Helan går
Sjung hopp fadder allan allan lej
Helan går
Sjung hopp fadder allan lej
Och den som inte helan tar
Han heller inte halvan får
Helan går
(Drink)
Sjung hopp fadder allan lej
SKÅL!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lddy Raven Lddy Raven | 1. července 2010 v 20:08 | Reagovat

Ahojky je to super napsané! ;-)

2 Neko Neko | Web | 3. července 2010 v 13:27 | Reagovat

To zní zajímavě, mám ráda podobné pohanské svátky. Líbí se mi složení jídelníčku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama