Charcoal Feather Federation

6. července 2007 v 0:34 | urzu 7 |  Haibane Renmei aka Federace šedokřídlích
v jedné diskuzi na OL mi bylo doporučeno tohle anime
a mužu ho vřele doporučit i vám


Haibane Renmei alias Federace šedokřidlich

je to o andělech v měste s okolim uzavřeném vysokou zdí , kde se rodi z kokonu

a jmenuji se po svém snu z kokonu
Rakkin kokon

Toto je přibeh Rakky a Reki
ješte se svatozáři na drátku
nejstarší a nejmadší šedokřídlé

ve měste , kde šedokřidli nemohou mit penize a nové věci a tak jsou nejlepšími krejčimi
knižky na placeni

a nepamatuji si svou minulost před kokonem,

je to přiběh o odpuštení a pomoci,

s nadhernou muzikou,

tady je popis ze které ho to lip pochopite,

je od Justiniana
Nepatřím k lidem, kteří cítí potřebu vše hned škatulkovat. Proto nesnáším otázky typu "jaké bys mi doporučil anime"a "jaké je nejlepší anime?". Ani na jednu totiž nedokážu uspokojivě odpovědět. Je těžké komukoli doporučit anime, když neznám jeho vkus, stejně jako není možné uplácat objektivní mezižánrové srovnání, potažmo nějaký "osobní žebříček". Kdybych však měl mermomocí vybrat pár opravdových perel, bez nejmenšího zaváhání bych sáhl po Haibane Renmei, v překladu Charcoal Feather Federation - Federaci Šedokřídlých, třináctidílném anime seriálu, inspirovaném doujinshi (nekomerční mangou) kreslíře Yoshitoshi ABe. Podle jeho scénáře jej režíroval Tomokazu Tokoro... i když já bych moc nedal za to, že jej režíroval sám Bůh, kterému se přežraly věčné obláčky a snesl se k nám, smrtelníkům, aby si zase jednou nahnal už tak přebujelé ego stvořením něčeho, jako je Haibane.

Haibane, neboli Šedokřídlí, jsou zvláštní bytosti, na první pohled připomínající anděly. Na zádech mají pár malých, popelavých křídel a nad hlavou se jim vznáší svatozář ze zvláštního kovu - Kōhaku. Nikdo z nich si nepamatuje, kým byl dříve, dokonce ani to, jak se jmenuje. Mají jen matné tušení, že někdy dříve, než se narodili do tohoto světa z kokonu, který se jednoho dne objevil v některé z opuštěných místností, žili kdesi daleko odtud, měli rodinu a přátele, žili své obyčejné životy... a to vše je teď ztraceno. Nejen pohřbeno v minulosti, ale násilím ukradeno z paměti, zanechávajíc za sebou bolestivě prázdné místo. Celý děj je soustředěn na městečko Guri, obehnané vysokou zdí, kde bok po boku žijí lidé a Šedokřídlí. Šedokřídlým je ovšem z nikomu neznámých důvodů dovoleno bydlet jen v chátrající, opuštěné studentské koleji, zvané Starý domov, a polorozpadlé továrně, obojí stranou od města. Šedokřídlí nesmí vlastnit peníze ani nosit nové oblečení. Musejí si najít poklidnou práci stranou od většiny lidí a takto žít až do doby, kdy... to vám už ale neprozradím, i tak toho víte až moc. :)
Hlavní postava, dívka jménem Rakka, je novým členem komunity Šedokřídlých ze Starého domova. Jako každý "novorozenec", je i ona ze začátku zmatena a vyděšena světem, který ohraničuje vysoká zeď a jedinými bytostmi, které jeho hranice smí překročit, jsou záhadní Togové. Postupem času se však sžívá s osazenstvem Nového domova i s lidmi z města a začíná u ní převažovat zvědavost a výčitky... proč je tady? Kdo jsou vůbec Šedokřídlí? A co se skrývá za onou jednolitou, chladnou zdí?
Kresba a animace jsou osamoceným ostrůvkem ruční práce mezi dnešní snahou vybičovat grafické zpracování co nejvíc směrem k realitě. Toto úsilí nechápu, protože manga kresba byla odjakživa znakem a devizou anime. Proto mě nádherně nakreslená Haibane svým vzhledem oslovila mnohem víc, než například počítačově vypilovaný, explozemi a odlesky hýřící Appleseed. Kresba obličeje a očí není až tak typická, ABe se očividně příliš nehlásí k mainstreamovému stylu, což bylo znát už na původní doujinshi. Všude je znát poctivá práce a animace má dynamiku tam, kde ji očekáváme, zatímco v poklidnějších částech si zachovává hezky vláčné tempo. Vůbec, pohled se na ni lahodí oku a já mohu jen tiše závidět majitelům hi-res DVD verze. Hudební doprovod je téměř bezchybný, díky svému pojetí ve stylu alegorické hudby dokonale doplňuje atmosféru a už drahnou dobu trčí u mě v playlistu. OST nabízí širokou škálu stylů a nálad, třeba openingový song "Free bird" vám opravdu skoro dává křídla (jen vzlétnout) a character songy sedí ke každé z postav.

zbytek i z obrázky najdete ZDE další je od Axe a tady je Otakuland

a ješte kousek od Justiniana

Přemýšlel jsem nad tím - na začátku je jasně vidět, jak Rakka padá z "jiného světa" do města. Havran se ji tam snaží udržet, což je alegorie blízké osoby, jak je vidět později. Reki i Rakka nejspíš spáchaly sebevraždu - u Reki je to jasné: vlak. U Rakky to tak zjevné není, hlavně je podivné, že se u ní černá pera objevila až později. Pravděpodobně se ale zabila při pádu. Jsou to lidé, kteří byli v okamžik smrti příliš mladí na to, aby bylo možné rozhodnout o tom, zda si zaslouží znovuzrození, nebo zatracení. (ale nedávno mě taky napadlo, že by to taky mohli být lidé v bezvědomí, kteří si musí "zasloužit" návrat do běžného života) Ti, kteří spáchali sebevraždu, potom mají černá křídla. Šedokřídlí musí žít poznamenaní (svatozář a křídla), v chudobě a pokoře (zákaz vlastnictví peněz, nutnost pracovat) a učí se mít radost z každodenních maličkostí. Tím, že se vyrovnají se svým novým statutem, dokáží, že jsou hodni návratu na "náš svět", ať už je to teda v podobě znovuzrození, nebo návratu z komatu. Černokřídlí ovšem nesou větší vinu, než běžní šedokřídlí - proto ji musí poznat, uchopit její podstatu a litovat jí. Pak jim bude umožněno vzlétnout, stejně jako šedokřídlým. Zní to dost podobně, jako koncepce křesťanského očistce, ale nemyslím, že by to bylo právě ono. Celé město se nejspíš skládá z nějakého druhu zbloudilých duší, které jsou tu (ač si to nikdo neuvědomuje) pro šedokřídlé a jejich zkoušku. Šedokřídlí z federace (zahalení a mlčenliví) jsou ti, kteří zkouškou neprošli a zůstanou uvězněni ve městě, zestárnou a zemřou. (to podporuje jak teorii o komatu, tak o reinkarnaci). Bylo jasně vidět jejich křídla, skrytá stejně, jako svatozáře a obličeje. Za zdí nepokračuje svět, alespoň ne v tom slova smyslu, že by pokračovala krajina jako ve městě. Snáze je si to možné představit, když to porovnáte s Matrixem. Idea je v několika věcech podobná, i když srovnání bije do očí. chibi_pj.gif Šedokřídlým, co vzlétli bylo odňato znamení ve formě svatozáře, a nejspíš nepřelétli zeď, ale vznesli se tam, odkud se do tohoto světa "pro ně" dostali. Tomu napovídá kolmý směr světla i vznášejících se per. Objevuje se častý symbol vody, hned na začátku prvního dílu, v openingu atd., chápal bych to, jako ponoření se pod hladinu, kde je ticho a jste izolováni od okolního světa - to by svědčilo pro teorii o komatu, zatímco pád z hladiny temnotou do jiného světa by se zase dal vykládat jako smrt. Nevím přesně, spíš se kloním k teorii o předčasné smrti. Asi tak 70 : 30, vážně nevím. To je asi tak všechno
autorem označenich částí je je Justinian
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Beldaran Beldaran | Web | 6. července 2007 v 13:52 | Reagovat

Jo, na tohle se chci už dlouho kouknout. Vypadá to hrozně zajímavě.

2 urzu7 urzu7 | 6. července 2007 v 14:52 | Reagovat

je to hrozne zajímavé až do konce

3 Maylu Maylu | E-mail | Web | 7. července 2007 v 13:24 | Reagovat

Já mám s těma dvěma holkama super obrázek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama